Srebrna biżuteria od wielu lat nie przestaje być modna. Srebro ma w sobie coś ponadczasowego, co sprawia, że dodaje ono elegancji każdej stylizacji. Ma jednak jedną zasadniczą wadę – czernieje pod wpływem powietrza. Nie jest to jednak powód, dla którego pociemniałą srebrną biżuterię trzeba wyrzucić. Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie srebrnej biżuterii. Nie jest to wcale trudne! Poniżej przedstawiamy kilka domowych tipów na pięknie lśniące srebro. 

Jak wyczyścić srebrną biżuterię za pomocą sody oczyszczonej?

Aby dokładnie i bezpiecznie wyczyścić srebrną biżuterię wystarczy soda, ocet i trochę wody. Do naczynia należy wlać szklankę gorącej wody i dodać po łyżeczce sody oczyszczonej i octu. Do tak przygotowanego roztworu wystarczy włożyć srebrne przedmioty i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie można wyjąć srebrną biżuterię, dobrze opłukać i wypolerować. Inny sposób zakłada stworzenie z wody i octu gęstej pasty, którą trzeba samodzielnie nałożyć na poczerniałe srebro, a następnie dokładnie je wyczyścić za pomocą miękkiej ściereczki lub delikatnej szczoteczki. To pozwoli nam uzyskać pięknie lśniące srebro.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię za pomocą mąki ziemniaczanej lub ziemniaków?

Kolejnym domowym sposobem czyszczenia srebrnej biżuterii jest stworzenie pasty czyszczącej z mąki ziemniaczanej i wody. Do dwóch szklanek mąki ziemniaczanej należy dodać pół szklanki zimnej wody, a następnie dobrze wymieszać. Tak przygotowaną mieszanką trzeba dokładnie wypolerować srebrne przedmioty za pomocą ściereczki lub delikatnej szczoteczki. Innym sposobem jest wykorzystanie ziemniaków. Do wody po gotowaniu ziemniaków trzeba włożyć srebrną biżuterię i pozostawić na około pół godziny. Nie tylko usuniemy dzięki temu zmatowienie przedmiotów, ale także przywrócimy im lśnienie i blask. Można także spróbować pocierania srebra przekrojonym, surowym ziemniakiem.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię za pomocą soli i folii aluminiowej?

Jest to kolejny łatwy i prosty tip na lśniące srebro domowym sposobem. Boki i dno naczynia wykonanego np. ze szkła, należy wyłożyć folią aluminiową. W innym naczyniu mieszamy ze sobą 4-5 łyżek soli i litr gorącej wody. Przygotowany roztwór wlewamy do naczynia, a następnie wkładamy srebrną biżuterię. Pozostawiamy ją na kilka godzin, zależnie od stopnia zanieczyszczenia. Ciemny nalot powinien osadzić się na folii aluminiowej. Następnie wyciągamy srebrne przedmioty, płuczemy pod bieżącą wodą i delikatnie polerujemy.

Inne domowe sposoby czyszczenia srebrnej biżuterii

  • Czyszczenia srebrnej biżuterii za pomocą pasty do zębów. Do tego celu należy przygotować pastę do zębów niezawierającą środków wybielających i mikrogranulek, a także miękką ściereczkę. W ten sposób należy dokładnie wyczyścić poczerniałe przedmioty, a następnie spłukać pod bieżącą wodą i wypolerować.
  • Czyszczenie srebrnej biżuterii za pomocą coca-coli lub alkoholu. Do szklanki z coca-colą lub alkoholem (najlepiej wódką, spirytusem) należy włożyć srebrną biżuterię i pozostawić na kilkanaście godzin. Po tym czasie trzeba opłukać srebro pod wodą i delikatnie osuszyć.
  • Czyszczenie srebrnej biżuterii za pomocą popiołu. W małym naczyniu należy wymieszać niewielką ilość popiołu z sokiem z cytryny i tak przygotowaną pastą pocierać srebro delikatną ściereczką. Następnie dokładnie opłukać i wypolerować.
  • Czyszczenie srebrnej biżuterii za pomocą białka jaja. Białko jaja należy ubić mikserem na sztywną pianę. Tak przygotowanym białkiem należy wyczyścić srebro, następnie opłukać i wypolerować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj